55 lat minęło… – gala jubileuszowa Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kielcach

Wszystkie osoby związane z naszą placówką wiedzą, że w tym roku szkolnym obchodzimy 55-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kielcach. Początek naszej historii miał miejsce 1 września 1962 roku. Kroniki szkolne informują, że poprzednie okrągłe rocznice założenia Ośrodka obchodziliśmy 25 i 45 lat temu! Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że mogliśmy być świadkami i bezpośrednimi uczestnikami tego historycznego wydarzenia.

Kulminacyjny moment naszego pięćdziesięciopięciolecia przypadł na dzień 23 listopada 2017 roku, kiedy to odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, rozpoczęte Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Kielcach. Następnie wszyscy zaproszeni goście wraz z wychowankami i nauczycielami udali się do sali koncertowej w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Różyckiego w Kielcach na galę jubileuszową, stanowiącą centralny punkt oficjalnych obchodów 55-lecia istnienia naszej placówki.

Jako pierwsi na scenie pojawili się prowadzący galę nauczyciele, którzy w imieniu gospodarza uroczystości, powitali wszystkich zebranych. Ważnym punktem tej części akademii, było wprowadzenie przez poczet sztandarowy, Sztandaru Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kielcach oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie oczom widowni ukazały się wirujące w tańcu pary, rodem z bronowickiej chaty. Był to prolog części artystycznej, której głównymi bohaterami byli wychowankowie naszego Ośrodka, którzy z kunsztem godnym aktora, brawurowo przedstawili fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami, gdyż przygotowanie przedstawienia nawiązującego do kanonu literatury polskiej, było nie lada wyzwaniem, z którym doskonale sobie poradzili.

Ważnym i podniosłym momentem gali jubileuszowej było przemówienie pani dyrektor Aldony Bracichowicz. Nakreśliła ona w nim główną misję, cel i sens działalności Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kielcach. Odwołując się do myśli prekursorów polskiej pedagogiki specjalnej, takich jak Maria Grzegorzewska, Janina Doroszewska, Władysław Dykcik, czy Janina Wyczesany, pani dyrektor pokazała jak nasza placówka pomaga swoim uczniom przejść drogę ku dorosłości, odnaleźć się w społeczeństwie, na rynku pracy, jak wspomaga młodzież w przezwyciężaniu własnych ograniczeń i rozwijaniu własnego potencjału. Następnie zgromadzeni na sali goście mogli przypomnieć sobie ważne wydarzenia z 55 letniej historii SOSW nr 1 w Kielcach, które zostały ukazane poprzez multimedialną prezentację fotografii oraz komentarz umiejscawiający Ośrodek w kontekście przeszłości, ale i współczesności.

Z pewnością należy podkreślić fakt, że uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów, dobroczyńców i przyjaciół Ośrodka. Dlatego gala 55-lecia istnienia naszej placówki nie obeszła się bez miłych, przychylnych, a czasem wzruszających akcentów. Szczególnie dużo słów uznania pod adresem naszej placówki, jej pracowników i uczniów padło z ust przedstawicieli Urzędu Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświatowego w Kielcach, radnych i przedstawicieli samorządu terytorialnego, a także dyrektorów zaprzyjaźnionych z nami szkół, ośrodków, instytucji publicznych, a także rodziców naszych uczniów.
Gala Jubileuszowa uświetniona została występem pana Filipa Rychcika – nowego wokalisty zespołu Mafia, uczestnika programu „The Voice of Poland”. Młody wokalista od momentu wejścia na scenę zaskarbił sobie wielką sympatię ze strony uczniów.

Kolejny punkt obchodów odbył się już na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 przy ulicy Warszawskiej 96 i miał bardziej kameralny, mniej oficjalny wymiar. Była to doskonała okazja do spotkania się w gronie byłych i obecnych pracowników naszej placówki, a także innych przyjaciół Ośrodka, do ciepłych rozmów, wspomnień i zwiedzania szkoły. Nie można tu nie wspomnieć o towarzyszącej całemu spotkaniu, oprawie gastronomicznej, która w całości została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli, przez uczniów Branżowej Szkoły nr 8 z kierunku cukiernik, kucharz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Dziełem młodzieży był również jubileuszowy tort.
Zwieńczeniem tej części obchodów było wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz wspólne odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” dla szanownego jubilata – Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Kielcach, bo nasza szkoła to nie tylko mury, ale kilka tysięcy absolwentów, uczniów, rodziców i trzy pokolenia nauczycieli.

Opracowanie:
Karolina Sut i Tobiasz Sut
Zdjęcia:
Agnieszka Jaszczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2017/2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.