DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu w Ośrodku!

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Podczas 13-tej edycji tego wydarzenia w Polsce organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Ponieważ DBI w tym roku obchodzony był 7 lutego, a my byliśmy wtedy na feriach, postanowiliśmy przełożyć go nieco i zorganizowaliśmy nasze przedsięwzięcia 22-23-24 lutego.

22 lutego przygotowano i rozmieszczono informacje o DBI na terenie całego ośrodka, uczniowie pod kierunkiem nauczyciela informatyki wykonali gazetkę ścienną na ten temat. Można się było z niej dowiedzieć co to jest DBI, kto jest organizatorem i co się w związku
z tym będzie działo w naszej szkole. Ogłoszono konkurs plastyczny oraz quiz poświęcony wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się w sieci.

23 lutego nauczyciel informatyki, na podstawie materiałów udostępnianych przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, przeprowadził zajęcia edukacyjne z uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Projekcje filmowe, dyskusje, warsztaty poświęcone zjawisku cyberprzemocy związanej z serwisami społecznościowymi takich jak Facebook, miały uświadomić młodzieży, że przemoc obecnie coraz częściej ta internetowa może doprowadzić do tragicznych skutków. Jak łatwo do przekroczenia jest granica między żartem a wyśmiewaniem. Słowa nawet te anonimowe ranią, bierność na takie zachowania rozzuchwala, więc zjawisku hejtu trzeba powiedzieć stop! Na to wszystko każdy z nas ma wpływ – razem możemy tworzyć przyjemne warunki kontaktów online.

24 lutego to ciąg dalszy zajęć edukacyjnych tym razem z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Przed kłopotami w jakie sami się możemy wpędzić korzystając z Internetu przestrzegali nas bohaterowie kreskówki „Owce”. W zabawny sposób pokazywali jak ktoś może wykorzystać naszą niewiedzę i łatwowierność – więc pomyśl zanim klikniesz! A jeśli już masz problemy to szukaj pomocy! STOP! Pomagaj tworzyć przyjemne środowisko online – „Przytul hejtera”.

Na KONIEC ROZSTRZYGNIECIE KONKURSÓW:
Na apelu wręczanie nagród dla najlepiej odpowiadających na pytania quiz-owe
i uzdolnionych plastycznie. Gratulacje!!!

opracowanie:
Ewa Nowak

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2016/2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.