Żywa lekcja historii – wycieczka do Oświęcimia

Wycieczka do Oświęcimia 2015 (11)13 maja 2015 r. pojechaliśmy (czterdzieścioro uczniów Ośrodka) do największego centrum hitlerowskiego ludobójstwa, obozu zagłady w Oświęcimiu – Brzezince; miejsca, które jest Pomnikiem Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów. W tym kombinacie śmierci, większość zaraz po wyjściu z bydlęcych wagonów trafiała do komór gazowych, gdzie była zabijana cyklonem B. Ich ciała palono w krematoriach, nazwanych ognistymi molochami. Resztę w lagrze czekała gehenna. Na początku odbierano ludziom osobowość, numery obozowe stawały się jedynym znakiem rozpoznawczym. Niemieccy kaci obmyślili precyzyjny system zmierzający do spodlenia, odczłowieczenia więźnia. W świecie otoczonym drutami kolczastymi rządzili, z niewyobrażalnym okrucieństwem, osobnicy wyzuci z wszelkich ludzkich uczuć. Wszechobecny był głód, chłód, brud i choroby.

Nasi uczniowie z niedowierzaniem przyglądali się wszystkiemu, przejęci, w wielkim skupieniu słuchali opowieści przewodnika. Nikomu nie trzeba było zwracać uwagi, uciszać. Chodziliśmy ze ściśniętymi gardłami. Nieodmiennie odzywało się w nas pytanie: jak to możliwe, że „człowiek człowiekowi zgotował taki los”?

Kierownik wycieczki: Anna Błońska
Opiekunowie: Dorota Kaźmierczyk, Agata Wołowiec, Agnieszka Jaszczyk, Agnieszka Młynarczyk, Piotr Gozdek, Andrzej Jończyk

Tekst opracował: Andrzej Jończyk
Zdjęcia: Agnieszka Jaszczyk

PS:
Bardziej pogodną częścią wycieczki była wizyta w pewnej,  jednej  z bardziej znanych i lubianych przez młodzież, sieci  restauracji. Oprócz możliwości zaspokojenia głodu, uczniowie mogli nieco odreagować przejmujące przeżycia. Już po paru chwilach twarze uczestników wycieczki pojaśniały uśmiechem i zapanowała miła, koleżeńska atmosfera sprzyjająca wspólnym rozmowom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2014/2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.