Uczniowie z OSW nr 1 Kielce uczcili Żołnierzy Wyklętych

baner FBDnia 2 marca 2015 r. o godzinie 11.00 w WDK w Kielcach rozpoczęło się II Spotkanie Edukacyjne „Pamięć Bohaterom” zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez III LO im. C. Norwida, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Delegaturę IPN w Kielcach. Gościem honorowym była p. Józefa Życińska, ps. „Zośka”, żona Aleksandra Życińskiego „Wilczura”.

Podczas wojny była łączniczką AK i NSZ, po 1945 r. organizacji WiN. Jej rodzina walczyła i została zamordowana w 1946 r. przez UB. Pani Józefa, jak i Jej mąż byli osadzeni w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej w Kielcach. W więzieniu urodziła córkę. We wrześniu 1948 r. Aleksander Życiński wraz z współtowarzyszami został zamordowany przez funkcjonariuszy UB w Zgórsku. Do dziś nie wiadomo, gdzie zostali pochowani. Historii Ich życia wysłuchała uczestnicząca w spotkaniu młodzież. Tym, którzy po wojnie byli na marginesie życia poświęcono także konkurs pt. „Żołnierze Wyklęci. Pamięci zapomnianym Bohaterom naszego regionu”.
„Żołnierze Wyklęci wracają do historii” – tymi słowami 2 marca br. Na scenie w WDK w Kielcach rozpoczęło się widowisko, w którym wystąpiła młodzież Gimnazjum im. rtm. W. Pileckiego w Górnie. Było to przedstawienie pt. „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w reżyserii aktora Lecha Sulimierskiego. W spektaklu zaprezentowano poezję dotyczacą Żołnierzy Wyklętych oraz postacie antykomunistycznego podziemia: Rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Łukasz Ciepliński, Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan” i Tadeusz Zieliński „Igła”. Po spektaklu odbył się pokaz filmowy, podczas którego młodzież z naszego internatu obejrzała dwa dokumenty- „Żołnierze Wyklęci” i „Losy Niepokornych”.
W kolejnej lekcji historii społeczność SOSW miała okazję uczestniczyć na drugi dzień- 3 marca. Prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym w naszym regionie połączoną z pokazem multimedialnym zaprezentował szef Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcyjnej „Jodła” p. Dionizy Krawczyński. Przybliżył również okoliczności słynnej akcji z 5 sierpnia 1945 r. , kiedy to Samodzielna Brygada Kielecka, dowodzona przez legendarnego kapitana Antoniego Hedę „Szarego”, uwolniła około 700 żołnierzy AK.

Nasi uczniowie, którzy z chęcią uczestniczyli w obchodach, byli przejęci i zainteresowani poruszaną tematyką. Bardzo prawdopodobne, że wzbogacą swój humanistyczny system wartości.

Opracował:
Andrzej Dostał

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2014/2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.