Wycieczka szkolna do Łańcuta

Wycieczka szkolna do Łańcuta (12)W środę 04.06.2014r. uczniowie naszego Ośrodka udali się na wycieczkę krajoznawczą, której program obejmował zwiedzanie Zamku w Łańcucie oraz Zagrody-Muzeum w Markowej. Łańcut przywitał nas piękną pogodą i wspaniałą roślinnością otaczającą pałac. Ogród różany, ogród włoski, stare korty tenisowe z pobliską ujeżdżalnią, powozownia, oranżeria i storczykarnia – to obiekty, które zwiedzaliśmy.
Zamek w Łańcucie to najbogatsze w Polsce muzeum rezydencjonalne, dawna magnacka siedziba typu pallazo in fortezza, wzniesiona w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego. Od początku wieku XIX do 1944 roku był w posiadaniu rodu Potockich.
Wczesnym popołudniem udaliśmy się do skansenu w Markowej, gdzie oczekiwali nas przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Tu, w cieniu owocowego sadu, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu historii wsi Markowa. Obejrzeliśmy zabudowania wiejskie z wyposażeniem w tradycyjne sprzęty, narzędzia i urządzenia, używane przez mieszkańców w końcu XIX i na początku XX wieku, a więc chałupę, stajnię, stodołę z „wozówką”, wiatrak, kuźnię, sołek (spichlerz), muzeum pożarnictwa, olejarnię, pasiekę i studnię z żurawiem.
W mieszczącej się w chałupie kmiecej „Galerii pod strzechą” znajduje się ekspozycja fotografii, w większości z okresu międzywojennego, przedstawiająca mieszkańców Markowej, ich życie, pracę i działalność. Są również fotografie rodziny Ulmów i dokumentacja fotograficzna teatru amatorskiego.
W drodze powrotnej tradycyjnie uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy na temat miejsc, które zwiedzaliśmy. Monika Skowron i Anna Wilkońska zdobyły największą liczbę punktów co dało im zwycięstwo. Zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domu z nadzieją, że to nie ostatnia tak wspaniała wycieczka.

Opracowała: Anna Błońska
Dorota Kaźmierczyk – Wincewicz
Zdjęcia: Dorota Kaźmierczyk – Wincewic

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2013/2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.