Relacja z wycieczki do Częstochowy

Długi pełen ciekawych przeżyć dzień rozpoczęliśmy bardzo rano, wedle przysłowia, „kto rano wstaje temu Pan Bóg daje”. O godzinie piątej wyruszyliśmy spod Ośrodka na dworzec PKP, gdzie czekał na nas pociąg do Częstochowy. Na miejscu ujrzeliśmy klasztor na Jasnej Górze – Sanktuarium Polaków, miejsce modlitwy i wielu narodowych pamiątek oraz udział we mszy świętej przed cudownym obrazem Czarnej Madonny. Miejsce to po Rzymie, Lourdes I Mekce jest najważniejszym celem pielgrzymek na całym świecie. W pociągu zasiadło 45 uczniów, sześcioro rodziców i dziewięciu nauczycieli. Program przewidziany był do godz. 2000. 

W Sanktuarium siostra Brygidka- przewodnik oprowadziła nas po Bastionie, Muzeum 600-lecia i Bazylice opowiadając jednocześnie o wydarzeniach i pamiątkach historycznych postawionych w tym niezwykłym miejscu. Po mszy świętej każdy z nas mógł przez chwilę popatrzeć w „oczy Maryi” i powierzyć jej swoje sprawy.  Była to ciekawa lekcja historii, geografii i zarazem religii. Ogromne wrażenie zrobiła na nas 14 metrowa statua błogosławionego Jana Pawła II, która góruje nad pięknie położonym parkiem.

Mieliśmy okazję wysłuchać legendy o obrazie Czarnej Madonny, którą namalował ewangelista święty Łukasz na stole świętej Rodziny. Legenda mówi o ranie, jaką obraz odnieść miał z rąk pogańskich. Blizny na Obliczu są tylko malowane, ale deska nosi pod płótnem ślady prawdziwych ciosów, zadanych ostrym narzędziem. Jego cudowna moc jest powszechnie czczona i poparta faktami historycznymi. Duchowa moc tego miejsca sprawia, że wiele osób wybiera się właśnie do Częstochowy dlatego i My postanowiliśmy ujrzeć ten cudowny obraz..

Opracowanie i zdjęcia:
mgr Łucja Niewadzi

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2012/2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.