Nasi blacharze uczyli się na bezpłatnym kursie zawodowym lakierowania tworzyw sztucznych

Duży ruch uliczny, wąskie miejsca parkingowe, pośpiech, a często zmęczenie kierowców czy też gwałtowne zjawiska atmosferyczne sprawiają, że warsztaty blacharskie i lakiernicze przeżywają prawdziwe oblężenie. Zawód blacharza samochodowego staje się bardzo atrakcyjnym i dochodowym zajęciem. Z kolei stosowanie nowoczesnych, lżejszych, bardziej wytrzymałych kompozytowych tworzyw sztucznych w budowie nadwozi samochodowych, wymaga od blacharzy i lakierników opanowania nowych umiejętności wykraczających poza naprawę tradycyjnych elementów stalowych czy aluminiowych. Dostrzegając nowe tendencje i wymagania stawiane blacharzom samochodowym, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów bezpłatny kurs zawodowy z zakresu lakierowania tworzyw sztucznych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Kurs przeprowadziła dla nas kielecka firma Barwa, która ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych szkoleń dla pracowników i studentów Politechniki Świętokrzyskiej, pracowników lakierni, zakładów blacharskich i wielu innych. Przedsiębiorstwo to dostarcza nowoczesne technologie i materiały lakiernicze dla wielu liczących się producentów pojazdów, maszyn i konstrukcji. Wykorzystując swoje zaplecze do prowadzenia innowacyjnych badań naukowych, firma świadczy usługi dla różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł samochodowy, stoczniowy, rolnictwo, górnictwo, konstrukcje stalowe, kolejnictwo, lotnictwo oraz produkcja specjalna dla wojska.

W ramach szkolenia „Lakierowanie tworzyw sztucznych” zostało przeszkolonych 10 uczniów z kierunku blacharz samochodowy. Kurs obejmował takie zagadnienia jak: różnicowanie rodzajów podłoży, ich identyfikacja i dobór materiałów lakierniczych, przygotowanie powierzchni, nakładanie warstwy podkładowej oraz nakładanie warstwy dekoracyjnej na podłoża elastyczne i laminaty poliestrowo – szklane. Młodzież biorąca udział w kursie, realizowanym w ramach projektu Szkolny Inkubator Umiejętności, bardzo doceniła zaplecze techniczne, w którym ono się odbyło, dostęp do nowoczesnych materiałów i kompetencje kadry szkoleniowej. Bardzo dużym plusem kursu był jego praktyczny charakter oraz życzliwa atmosfera, w której uczniowie zdobywali nowe, często niełatwe umiejętności i wiedzę.

opracował:
mgr Tobiasz Sut
z-ca Kierownika Projektu
Szkolny Inkubator Umiejętności

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2012/2013, SIU - Szkolny Inkubator Umiejętności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.