Uczniowie z kierunku introligator odbyli kursy zawodowe z obsługi plotera i hot-print’u

Każdy z nas lubi posiadać rzeczy oryginalnie, ozdobione, niespotykane, oparte na autorskim pomyśle i starannie wykonane. W celu poszerzenia wachlarza technik, które mogą być wykorzystywane w tworzeniu takich przedmio-tów, zaproponowaliśmy uczniom z kierunku introligator dwa szkolenia: z Hot-printu oraz obsługi plotera. Dodatkowo każdy z kursów został podzielony na dwie części. W jednej z nich uczniowie doskonalili swoją umiejętność projektowania w programie Corel, podczas zajęć tworzyli projekty graficzne, które potem realizowali za pomocą urządzenia do Hot-printu i ploterów w części drugiej.

Pierwsze ze szkoleń dotyczyło ukazania możliwości stosowania metody gorącego druku (ang. hot print) w pracy introligatora. Hot-print jest metodą uszlachetniania druku. Polega na wtopieniu na gorąco folii złotej, srebrnej lub kolorowej na powierzchnię zdobionego przedmiotu. Folie dostępne są w różnych kolorach, zarówno błyszczących, jak i matowych. Nadruk jest jednokolorowy. Hot-print nazywany jest też często hot-stampem lub po prostu złoceniem. Hot-print stosuje się do druku na: opakowaniach kosmetycznych, opakowaniach biżuteryjnych, artykułach dekoracyjnych, wizytówkach, kartkach okolicznościowych, zabawkach i in.

Podczas drugiego kilkugodzinnego kursu uczestnicy szkolenia zapoznali się z tajnikami pracy z ploterem tnącym i laserowym. Ploter tnący to urządzenie sterowane komputerowo. Dzięki zastosowaniu precyzyjnego ostrza, wytnie w folii, materiale, tekturze wszystkie kształty, które widzisz widać na monitorze komputera. Podobną funkcję pełni ploter laserowy. Element tnący (laser) potrafi wycinać nawet małe kształty w takich materiałach jak: drewno, plexi, plastik, a nawet metal.

Podczas kursów uczniowie nauczyli się łączyć tradycyjne, manualne techniki stosowane w introligatorstwie z technikami nowoczesnymi, wykorzystującymi zaawansowany sprzęt poligraficzny i oprogramowanie komputerowe. Umiejętność łączenia tradycji i z nowoczesnością z pewnością pozytywnie wpłynie na zwiększenie szans młodzieży na zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Udział uczniów naszej szkoły w takich specjalistycznych szkoleniach jest bezpłatny, gdyż odbywają się one w ramach projektu Szkolny Inkubator Umiejętności, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

opracował: mgr Tobiasz Sut z-ca Kierownika Projektu Szkolny Inkubator Umiejętności

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2012/2013, SIU - Szkolny Inkubator Umiejętności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.